ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Յուրի Վարդանյանի մահվան կապակցությամբ
«Խոր վշտով տեղեկացա հայկական ծանրամարտի 20-րդ դարավերջի լեգենդի` աշխարհահռչակ մարզիկ Յուրի Վարդանյանի անժամանակ մահվան մասին:
Սերունդների համար Յուրի Վարդանյանը կմնա մարդ, ով անընդհատ ընդարձակում էր մարդկային ուժի վերաբերյալ մեր պատկերացումները եւ Հայաստան բերում մարզաշխարհի ոսկե պարգեւները: Հիմա դժվար է հաշվել, թե նրա փառահեղ հաղթանակների շնորհիվ համաշխարհային մարզական հարթակներում քանի անգամ են հնչել Հայաստան ու Երեւան բառերը եւ մեզ պարգեւել բերկրանքի ու ազգային հպարտության պահեր:
Յուրի Վարդանյանը ոչ միայն բոլոր ժամանակների մեծագույն հայ ծանրորդն էր, օլիմպիական չեմպիոն, աշխարհի, Եվրոպայի եւ Խորհրդային Միության բազմակի չեմպիոն, այլեւ հայ ժողովրդի հոգսերով ապրող հասարակական գործիչ, ով ընտրվեց Խորհրդային Հայաստանի Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, հետո շուրջ մեկ տասնամյակ բարձր ու պատասխանատու պաշտոններ զբաղեցրեց Հայաստանի Հանրապետությունում:
Բոլորիս համար ծանր կորստի այս պահին Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի եւ իմ անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում Յուրի Վարդանյանի հարազատներին ու մերձավորներին, ողջ հայ մարզաշխարհին եւ կիսում նրանց անփարատելի վիշտը»,-ասված է ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի ուղերձում:

“I learnt with deep grief on untimely death of the legend of the end of the 20th century of the Armenian weightlifting, well acclaimed athlete Yuri Vardanyan.
For the generations Yuri Vardanyan will remain a man, who was always expanding our notions and bringing the golden awards of the sport world to Armenia. Now, it is difficult to count that due to his glorious victories how many times the words Armenia and Yerevan have sounded on the world sport platforms and gave us moments of joy and national pride.
Yuri Vardanyan was not only the greatest Armenian weightlifter of all times, Olympic Champion, Multiple Champion of the world, Europe and the Soviet Union, but also a public figure living with the Armenians’ cares, who was elected deputy of the Supreme Council of Soviet Armenia, then he had about one dozen of high and responsible positions in the Republic of Armenia.
At this moment of the heavy loss for everybody on behalf of the parliament of the Republic of Armenia and me I express my deepest condolences to Yuri Vardanyan’s family and relatives, the whole Armenian sport world and share their disconsolate grief,” the message of the Head of the RA Parliament reads.