ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Յուրի Վարդանյանի մահվան կապակցությամբ
«Խոր վշտով տեղեկացա հայկական ծանրամարտի 20-րդ դարավերջի լեգենդի` աշխարհահռչակ մարզիկ Յուրի Վարդանյանի անժամանակ մահվան մասին:
Սերունդների համար Յուրի Վարդանյանը կմնա մարդ, ով անընդհատ ընդարձակում էր մարդկային ուժի վերաբերյալ մեր պատկերացումները եւ Հայաստան բերում մարզաշխարհի ոսկե պարգեւները: Հիմա դժվար է հաշվել, թե նրա փառահեղ հաղթանակների շնորհիվ համաշխարհային մարզական հարթակներում քանի անգամ են հնչել Հայաստան ու Երեւան բառերը եւ մեզ պարգեւել բերկրանքի ու ազգային հպարտության պահեր:
Յուրի Վարդանյանը ոչ միայն բոլոր ժամանակների մեծագույն հայ ծանրորդն էր, օլիմպիական չեմպիոն, աշխարհի, Եվրոպայի եւ Խորհրդային Միության բազմակի չեմպիոն, այլեւ հայ ժողովրդի հոգսերով ապրող հասարակական գործիչ, ով ընտրվեց Խորհրդային Հայաստանի Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, հետո շուրջ մեկ տասնամյակ բարձր ու պատասխանատու պաշտոններ զբաղեցրեց Հայաստանի Հանրապետությունում:
Բոլորիս համար ծանր կորստի այս պահին Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի եւ իմ անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում Յուրի Վարդանյանի հարազատներին ու մերձավորներին, ողջ հայ մարզաշխարհին եւ կիսում նրանց անփարատելի վիշտը»,-ասված է ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի ուղերձում:

Соболезнование Председателя НС Ара Баблояна в связи с кончиной Юрия Варданяна
“С глубокой печалью узнал о кончине легенды армянской тяжелой атлетики конца ХХ века – всемирно известного спортсмена Юрия Варданяна.
Для поколений Юрий Варданян останется личностью, постоянно расширяющей наши представления о человеческой силе и приносящей Армении золотые награды спортивного мира. Ныне трудно сосчитать, сколько раз звучали слова Армения и Ереван благодаря его славным победам на международных спортивных площадках и дарили нам мгновения ликования и национальной гордости.
Юрий Варданян был не только величайшим армянским тяжелоатлетом всех времен, олимпийским чемпионом, многократным чемпионом мира, Европы и Советского Союза, но и живущим заботами армянского народа общественным деятелем, кто был избран депутатом Верховного Совета Советской Армении, затем около десятилетия занимал высокие и ответственные посты в Республике Армения.
В этот тяжелый миг утраты от имени парламента РА и себя лично выражаю глубокое соболезнование родным и близким Юрия Варданяна, всему спортивному миру Армении и разделяю их неизбывную скорбь”.